Dlaczego wymiana opon jest konieczna?

Zmiana opon na zimowe przeważnie okazuje się dla kierowców bardziej oczywista niż przygotowanie ogumienia na lato. Tymczasem, zarówno jedne, jak i drugie opony są specjalnie przystosowane do konkretnych warunków na drodze. Ani zimówki nie sprawdzą się dobrze podczas cieplejszej aury, ani opony letnie zimą.

 

Cechy opon zimowych i letnich

Nie ma ogumienia uniwersalnego. Ponieważ warunki atmosferyczne się zmieniają, to również opony powinny być inne i dostosowane do pogody. Latem potrzebne są produkty wykonane z twardszej gumy. Zapewnia im ona lepszą przyczepność do rozgrzanego asfaltu. Jednocześnie nie ma obaw, że takie opony zaczną się topić. Poza tym letnie ogumienie posiada niewielką ilość nacięć w porównaniu do opon zimowych. Te drugie są z kolei wyposażone w dużą ilość lameli. Dzięki temu bowiem łatwiej jest im złapać przyczepność, nawet na śniegu czy w błocie. Dobrze jest pamiętać o tych wszystkich cechach i zmieniać opony tak, by nie ryzykować na przykład wpadnięcia w poślizg. Należy rozumieć, że motoryzacja to również odpowiedzialność za siebie i innych.

Ogumienie zimowe wykonane jest z miękkiej gumy, aby móc łatwiej poruszać się po nierównej nawierzchni. Poza tym takie opony są odporne na mróz. Letnie z kolei sprawdzą się nawet w czasie wielkich upałów, kiedy asfalt jest nagrzany, a oprócz tego podczas jazdy wytwarza się jeszcze dodatkowa ilość ciepła. Wymiana opon jest konieczna i nie warto tego bagatelizować, gdyż może to skutkować groźnym wypadkiem.

 

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *